Obec Ješetice leží v jižní části okresu Benešov, v nadmořské výšce 520 m. Je rozložena ve značně členitém terénu, podél potoka Mastníku, který odtud teče dále směrem na západ k Sedlčanům. V okolí je mnoho lesů.
Administrativně je obec Ješetice rozdělena do pěti místních částí: Ješetice, Radíč, Řikov, Hlaváčkova Lhota a Báňov. Obec Ješetice vznikla odloučením od obce Smilkov 20. února 1904, od té doby se její skladba nezměnila až do osmdesátých let 20. století, pak byla administrativně spojena s obcí Červený Újezd, od níž se znovu oddělila
v roce 1991. Výměra správního území obce je 725 ha. Všechny osady spadají do jediného katastrálního území Ješetice.
Klimatické podmíny jsou typické pro oblast, která získala pojmenování Česká Sibiř. Zima je zde drsnější a delší než v jiných částech Čech a vegetační doba kratší. Nedochází zde k velkýim teplotním výkyvům, ani k náhlým změnám počasí. Převládající směr větru je západní, ze západu také přicházejí téměř všechny dešťové a sněhové
srážky. Díky absenci jakéhokoli průmyslu /i v okolí/ a díky velkým rozlohám lesů je zde čisté podnebí.

Osadu Ješetice založil podle A. Sedláčka ve neznámé době / snad ve 12. stol./ zeman Ješata, jehož jméno je stejného původu jako Jech, Ješek a Jíša. Archivář Fr. Teplý se domnívá, že zakladatelem byl Ješuta, protože našel ve starých spisech /z roku 1356/ název Ješutice. Prvním ze zdejších vladyků, o němž se zmiňují dějiny, byl Vitoslav
z Ješetic.

Z celkového počtu 130 obyvatel obce Ješetice je v produktivvním věku 75 obyvatel.
Průměrný věk obyvatel je 41,8 roku.

Podle výsledků sčítání /3.3.1991/ bylo ve vesnici 26 domů. Z toho jsou tři domy, které slouží jako rekreační chalupy.Většina obyvatel žije v chalupách a rodinných domcích.
Z historických prvků lidové architektury v obci nezůstalo nic zachováno, ač i v minulosti byla i zde řada usedlostí, jejichž architektura byla typická pro region. Všechny stavby zmizely vinou přestaveb či demolic od čtyřicátých do
šedesátých let minulého století. V obci je památkově chráněný objekt - výklenková kaplička Sv. Jana Nepomuckého v Řikově, která byla vybudována v polovině 18. století hospodářem z č.p. 9.
Velkou stavbou je objekt kulturního domu na západním okraji vesnice. Je to typická stavba ze 70. let, která postrádá jakékoli estetické kvality, ale obci trvale dobře slouží.Kulturní dům byl vybudován v akci "Z" a mimo sál s výčepem a kuchyní je v něm i kancelář, zasedací místnost a archiv obecního úřadu.Část přízemí je pronajata a je v ní provozována malá prodejna smíšeného zboží.
Ješetice jsou dodnes převážně zemědělskou vesnicí. Jak však bylo v okolí zvykem, mívala většina zdejších rolníků při svém hospodářství ještě jednu živnost, tj. mimo zemědělské práce ještě vykonávali nějaké řemeslo. V kraji se tomu říkávalo "stavo-kovo-zemědělství".
Pozemky dnes obdělávají přímo jejich majitelé, kterým se vrátil původní majetek v restitucích. Zčásti jde ovšem o majitele, kteří jsou zaměstnáni jinde a soukromé zemědělství není jejich hlavním povoláním. Soukromí zemědělci zde působí pouze 4.
Ješetice jsou vybaveny fungujícím samospádovým vodovodem, který je majetkem obce. Vodovod byl vybudován v roce 1973 a je na něj dnes napojeno 15 domů.
Ve vesnici dosud není zřízena kanalizace, a to ani na odvádění srážkových vod. Splaškové vody z objektů jsou sváděny do septiků, jejichž vyvážení si zajištˇují majitelé objektů sami.
Ve vesnici je zřízeno veřejné osvětlení, jehož údržbu a provoz zajišťuje obecní úřad. V současné době je zde 11 světel.
Obec má v Ješeticích požární zbrojnici. Je umístěna v suterénu kulturního domju a spravuje ji Sbor dobrovolných hasičů Ješetice.
Vzdálenost Ješetic od větších sídel /Votice 12 km, Tábor 20 km, Sedlec-Prčice 9 km, Sedlčany 14 km, Benešov 25 km/ způsobuje, že otázka veřejné dopravy zde je pociťována velmi citelně.
V posledních letech trvale přibývá občanů, kteří se nespoléhají na veřejnou dopravu a jezdí vlastními auty.
V současné době není vytvořen dostatek předpokladů pro ekonomický rozvoj vesnice. Je to ovšem dáno i nízkým počtem obyvatel.
Do budoucna by se dalo uvažovat o zapojení většího počtu obyvatel do služeb /zejména v případě nárůstu turistiky a cestovního ruchu. Slibný je výhled na možnosti užší spolupráce mezi obcemi, které tvoří sdružení "Čertovo břemeno".
I z hlediska rekreace se nabízí řada zajímavých možností. Ješetice i jejich okolí mají ideální podmínky pro pěší
turistiku a cykloturistiku.

 

 

 

 

 

Povinně zveřejňované údaje

 

Obec: Ješetice
Části obce:   Báňov, Hlaváčkova Lhota, Ješetice, Radíč, Řikov
Pověřená obec : Votice
Statut obce : Vesnice
Poloha : Jih benešovského okresu, východně od města Sedlec-Prčice.
NUTS 2 : Střední Čechy
Kraj : Středočeský
Okres : Benešov
Turistická oblast : Středočeská pahorkatina
Region : Votice
Mikroregion : Čertovo břemeno
Obyvatelstvo : české

 

Druh úřadu :Obecní úřad
Adresa úřadu :
Obecní úřad Ješetice
Ješetice 22
257 89 Heřmaničky
Telefon :    317 802 208
Fax :   
Mobil :    

 

E-mail : obec.jesetice@worldonline.cz
Web : www.jesetice.ic.cz
starosta                       

Zdeněk Říha

 

Úřední hodiny :
Středa 16.00 - 17.00

 

Doplňující informace :
Matriční obvod MěÚ Votice
Stavební úřad MěÚ Votice
Finanční úřad Votice

 

Sdružení obcí : Čertovo Břemeno
Jiná sdružení : Neudáno
Pošta : Heřmaničky
Zdravotnické zařízení : Neudáno
Policie : Není policie
Škola : Není škola
Přestupková komise : Neudáno
Matrika : Matriční obvod MěÚ Votice
Stavební úřad : Stavební úřad MěÚ Votice
Technické služby : Compag Votice

Finanční úřad : Finanční úřad Votice

 

nadmořská výška : 520 m.n.m           počet částí obce : 5     počet kast. území : 1
výměra obce : 724 m2           
počet domů : 65        
počet obyvatel : 125  
počet žen : 63
obyvatelé 0-14 : 15    
obyvatelé 60+ : 23

ekonomicky aktivní : 57

 

 

 

Víte, kde žijete?
 Co si představíte pod pojmem obec?

Obec je základní jednotkou veřejné správy a samosprávy a zpravidla, v různé míře podle typu obce, i státní správy. V některých zemích je obcí téměř každé město či vesnice, v jiných zemích je obvyklé, že obec je tvořena větším množstvím vesnic nebo že některá sídla mohou být součástí města.

 

Kam se obracet v případě, že Vám v obci něco chybí (nebo naopak přebývá?)
Přece na orgány obce

 

 

Orgánem obce je zastupitelstvo obce a rada obce. Navenek obec reprezentuje starosta, který stojí v čele obecního úřadu. U měst se orgány nazývají zastupitelstvo města, rada města, starosta a městský úřad, v čele statutárních měst včetně hlavního města však stojí místo starosty primátor a úřad města se nazývá magistrát, v názvech dalších orgánů je před slovem „města“ příslušný přívlastek („hlavního“, „statutárního“). Orgány městysů jsou zastupitelstvo městyse, rada městyse, starosta a úřad městyse.

Obec v rámci své samostatné působnosti spravuje sama záležitosti, které jsou v jejím zájmu a v zájmu jejích občanů, pokud je nespravuje kraj. Obecní úřad zároveň v rámci přenesené působnosti vykonává státní správu v rozsahu vyplývajícím ze zákonů, přičemž některé obce mají některé působnosti přenesené působnosti nejen pro vlastní území, ale i pro území širšího správního obvodu.

 

Zastupitelstvo obce

V oblasti samosprávy je zastupitelstvo hlavním samosprávným orgánem, rozhoduje usnesením a může přijímat obecně závazné vyhlášky. Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu. Rozhodnutí zastupitelstva vykonává rada obce. Obecní samospráva rozhoduje mj. např. o opravě chodníků, otevření mateřské školky, má možnost poskytnout nízký pronájem obecních prostor a tím umožní např. zavedení soukromé lékařské ordinace v obci, zajišťuje osvětlení, dopravu do dalších obcí, zřizuje hřiště, autobusové zastávky, podporuje kulturní život v obci tím, že spolupracuje se spolky, pořádá výstavy, plesy.

 

Rada obce

Rada obce je výkonným orgánem obce v oblasti samostatné působnosti obce. Při výkonu samostatné působnosti se odpovídá obecnímu zastupitelstvu. Obecní radě nepřísluší rozhodovat v oblasti přenesené působnosti obce tj. není orgánem státní správy, s vyjímkou vydávání obecně závazných vyhlášek. Při tomto výkonu přenesené působnosti je odpovědna krajskému úřadu. Obecní rada je složena ze starosty, jeho zástupce či zástupců dalších radních, kteří jsou voleni obecním zastupitelstvem z řad jeho členů. Počet členů obecní rady musí být vždy lichý, při čemž nejméně má 5 a nejvýše 11 členů. Tento počet nesmí být vyšší než činí jedna třetina členů obecního zastupitelstva. V obcích, kde obecní zastupitelstvo má méně než 15 členů se obecní rada nevolí a úkoly, které by jinak plnila, zabezpečuje starosta. ( Tento případ tedy platí i pro naši obec) Zasedání obecní rady jsou na rozdíl od zasedání obecního zastupitelstva neveřejná. Obecní rada se schází podle potřeby a usnáší se většinou hlasů svých členů.

 

Obecní úřad

Obecní úřad plní úkoly, které mu uloží obecní rada nebo zastupitelstvo a pomáhá jednotlivým komisím a výborům obecního zastupitelstva v jejich činnosti.

 

 

Samozřejmě je problematika měst a obcí upravena zákonem

V České republice je problematika obcí a měst upravena zákonem 128/2000 Sb. o obecním zřízení a zákonem 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze